Etsi sivustolta
Kesäkuun alku on tuonut mukanaan odottavaisen tunnelman - mieli alkaa hiljalleen virittyä kohti kesätaajuuksia. Käsillä on kutkuttava tunne – aurinkoiset päivät, valo ja uudet kokemukset ovat vielä edessäpäin. Kovin kauas ei elämyksiä kokeakseen tarvitse lähteä, sillä Limingan tapahtumakesä tarjoaa taatusti jokaiselle jotakin.
Kesäkuun puolessa välissä Limingassa kuullaan maailman luokan kamarimusiikkia. Kolmipäiväinen Limingan Kamarisoitto koostuu neljästä konsertista, joiden teemana on tänä vuonna ”Unelmia”. Festivaalin huipentaa lauantai-illan Danzas Latinas -nimeä kantava konsertti, jossa matkustetaan Latinalaisen Amerikan sävelmiin muun muassa tangon ja salsan parissa.
Tänä kesänä kannattaa katse suunnata erityisesti tunnelmalliseen vanhaan Liminkaan ja Abrahamin kulttuuripuistoon, joka tarjoaa erinomaiset puitteet vapaa-ajanviettoon ja tapahtumiin. Abrahamin kulttuuripuistossa on tapahtumia ja nähtävää koko kesän ajalle! 4. kesäkuuta vietetään museoalueen kesän avajaisia ja silloin museoihin on ilmainen sisäänpääsy. Vilho Lampi-museon kesänäyttelynä nähdään tänä vuonna Piia Vainion ja Tiia Varrion Ihmisen lyhyt hetki, luonnosta heijastuvat kuvat. Avajaispäivänä näyttelyvierailla on myös mahdollisuus osallistua Vanhan Limingan julkkikset-opastetulle kävelykierrokselle klo 17.30. Kierroksella tutustutaan 1800- ja 1900-lukujen taitteen kulttuurielämään ja taiteilijoihin. Opastettu kävelykierros toteutetaan yhteistyössä Limingan paikallisoppaan Christiane Kleblin kanssa.
12. kesäkuuta Abrahamin kulttuuripuiston lavan valtaa stand up-koomikko Heikki Vilja esityksellään "Ei ole mun vika". Esitys on osa Remakka Stand Up -festivaalia.
Stand upia, musiikkia ja musiikkinäytelmiä on luvassa myös heinäkuussa. Ohjelmatoimisto Viihdeohjelmat tuo Liminkaan Jacke Björklundin stand up -esityksen, Olavi Virta -musiikkinäytelmän, Mr. Breathless ja Marko Haavisto & Poutahaukat -konsertin ja Jamppa Tuominen -musiikkinäytelmän. 5. heinäkuuta Abrahamin kulttuuripuistossa vietetään Viikateniiton MM-kisoja ja lasten maaseutunäyttelyä, jotka huipentavat Limingan 4H-yhdistyksen Kesäviikko Lakeudella-tapahtumakokonaisuuden. Niittokisojen lisäksi alueella on lapsille suunnattua ohjelmaa, joka tuo maaseudun moninaisuuden tiedon ja tekemisen muodossa kaikkien ulottuville.
Elokuussa Abrahamin kulttuuripuistossa päästään nauttimaan rokista ja lähiruuasta Liiterirockin parissa. Lauantaina 2. elokuuta lavalle kipuaa yhteensä viisi yhtyettä: Liiteri Rockers, Satu Hammar Band, Köpöt, Sagastrophe sekä illan pääesiintyjänä nähtävä, Hurriganesin helmiä soittava Black Devils. Liiterirock-elämykseen tuo oman ulottuvuutensa myös herkullinen lähiruoka, sillä tapahtuman ruokatarjoilusta vastaavat muun muassa Kujalan Burgeri, Haje Pizza ja Cafe Abraham’s.
Mitä olisikaan kesä ilman markkinahumua? Sitä saadaan kokea Vanhassa Limingassa 9. elokuuta, kun Suur-Limingan markkinat tuovat alueelle käsitöiden, taiteen ja ruokatuotteiden myyjiä. Tapahtuma sisältää myös annoksen emäpitäjän kulttuuria ja paikallisia merkkihenkilöitä. Kesäkauden päättäjäisiä juhlitaan tarinoiden, sanojen, kirjallisuuden ja kuvituksen parissa 30. elokuuta järjestettävässä LimmiFestissä.
Nähdään Limingan kesätapahtumissa!
Lisätietoja kesän tapahtumatarjonnasta löytyy tästä linkistä.